Kde hledat vzdělávací videa?

Vzdělávat se nemusíte jenom na workshopech nebo různých kurzech. Jde to i online, jen musíte vědět, kde ta nejlepší vzdělávací videa najdete, ať se chcete učit japonsky, naučit se programovat nebo třeba hrát na klavír. Vzdělávací videa vás mohou naučit naprosto cokoliv.
Vzdělávací videa v angličtině na YouTube nebo TikTok
Kde taková videa najít? Jako první se samozřejmě nabízí YouTube, kde je výběr vzdělávacích videí naprosto neomezený. Jen se musíte smířit s tím, že většina z nich je v anglickém jazyce. Omezíte-li se pouze na český jazyk, asi s jejich výběrem úplně spokojení nebudete. Do vyhledávacího řádku napište klíčová slova, která se vzdělávacím videem, které hledáte, souvisí a pak už můžete jen procházet jednotlivé odkazy. Případně zabruste rovnou na stránky YouTube EDU. Právě zde se nacházejí jak akademické přednášky, tak nejrůznější kurzy nebo videa od profesionálních učitelů z celého světa.
Vzdělávací videa ovšem najdete i na sociální síti TikTok. Ta bývají velmi krátká, ale o to jsou názornější, jednodušší a hlavně zábavnější. TikTok je velmi oblíbená sít především pro náctileté, ale nejenom pro ně. Stále častěji ji využívají i třicátníci nebo čtyřicátníci, nejrůznější vládní i nevládní instituce.
Neplacené platformy pro edukaci
Bohužel české internetové vody nenabízejí tolik možností jako ty zahraniční. Platforem pro streamování vzdělávacích videí existuje nepřeberné množství, ale musíte alespoň trochu ovládat cizí jazyk, nejlépe ten anglický. Ovládáte-li tedy alespoň trošku angličtinu, určitě prozkoumejte stránky jako Alison.com, které pokrývají širokou škálu činností. Brightstorm.com zase obsahuje videa od profesionálních koučů a učitelů. Coursera.org nabízejí i interaktivní videa. Funbrain.com obsahuje jak videa, tak i například vzdělávací hry a knihy. Na stránkách archive.org si přijdou na své především lidé, kteří se chtějí vzdělávat v historii.
Svá vzdělávací videa má také Amazon. Na bigthink.com najdete videa od více než šesti set koučů a vyučujících z nejrůznějších oborů.
Skvělým zdrojem vzdělávacích videí je rovněž PBS. Na www.pbs.org jsou umístěna videa o umění, zábavě, kultuře, společnosti, zdraví, historii, vědě, přírodě i technologii.
Výhodou všech zmíněných tipů na vzdělávací stránky a platformy je to, že jsou poskytovány zdarma. Neutratíte ani jedinou korunu, přitom se toho můžete tolik naučit.
Pokud chcete skutečně jenom výuková videa v češtině, pak se můžete zkusit poohlédnout pod videích, která inzerují a nabízejí odborníci v daném oboru, o němž se chcete něco naučit, nebo činnosti, kterou chcete ovládat. Profesionálové ve svém oboru často nabízejí ukázková vzdělávací videa zdarma s tím, že další obsah už si musíte připlatit. Někdy se to ale skutečně vyplatí. Když už si člověk dá tu práci s tím, že výukové či vzdělávací video vytvoří, není důvod ho poskytovat zdarma.