Předáváte svou firmu další generaci?

Chcete, aby vaši firmu vedl váš vnuk nebo snad syn? Vnučka nebo dcera? Nejspíš to není tak jednoduché, jak si myslíte. Co vše byste měli vědět předtím, než se svou vybudovanou firmu rozhodnete předat další generaci?
Důležitou roli hraje vzdělání
Než tak ale učiníte, musíte si být něčím doopravdy jistí. Čím? Například tím, že váš nástupce má dostatečné vzdělání v oboru, ve kterém podnikáte. Pokud takovými znalostmi ani schopnostmi pro vedení firmy nedisponuje, pak firma dlouhodobě nebude prosperovat. Musíte proto udělat vše pro to, aby váš nástupník patřičné vzdělání dostal.
Jaká motivace je správná?
Zároveň se musíte ujistit, že je váš následovník dostatečně motivován k tomu, aby podnik převzal. Jestliže to dělá jenom kvůli vidině velkého zisku, není to dostatečná motivace k tomu, aby v budoucnu řídil firmu úspěšně. Musí ho pojit láska firmě, značce i oboru, v němž se chystá podnikat. Velkým problémem také často bývá, že následovník sice motivován je, ale má své `zaručené` postupy, jak firmu vést, ale ty se liší od těch, které má zavedené stávající majitel. Před převzetím firmy nástupcem je tudíž záhodno vyjasnit si všechno předtím, než k tomuto kroku dojde. Zakladatel nebo stávající majitel firmy si musí být jistý, že si jeho nástupce povede dobře a že je připraven na to, že se některé postupy ve firmě mohou změnit.
Komunikace je ze všeho nejdůležitější
Jde-li o rodinný podnik, pak je záhodno pořádat pravidelné rodinné rady a předávat si vize firmy, informace ohledně chodu a cílů do budoucna. Všichni musejí být takzvaně na jedné vlně. Nejdůležitější je proto komunikace a to prakticky neustálá. Nic se nesmí zatajovat a řešit za něčími zády. Hádky do rodinného podniku nepatří a už vůbec ne ty závažnější, kdy spolu členové rodiny několik týdnů nebo měsíců nemluví. Osvědčený postup z praxe zní, že by měla být firma následovníkovi předávána postupně a stávající majitel/ředitel firmy by měl na jeho činnost dohlížet, dělat mu rádce a poradce. Čím rychleji je firma nastupující generaci předána, tím víc problémů dříve nebo později v chodu společnosti vznikne. Odborníci se často shodují v tom, že předávání firmy dalším generacím trvá klidně i několik let.
Než se proto rozhodnete svěřit firmu do rukou svých dětí nebo vnoučat, splňte všechny následující kroky:
- Naučte děti být součástí firmy – berte je do práce, ukažte jim chod firmy, nechte je vyzkoušet si některé činnosti.
- Neustále spolu komunikujte a mluvte o firmě, o jejím směřováním a krátkodobých i dlouhodobých cílech.
- Zjistěte, jakou motivaci váš následovník pro převzetí firmy má.
- Naplánujte si rodinnou strategii – zeptejte se svých dětí nebo vnoučat na to, jakou oni plánují budoucnost, jaké mají sny.
- Zvolte si správný čas i místo. Neprobírejte práci a možné předání firmy u večeře, oběda nebo na rodinné oslavě, chce to čas a mnohem delší konverzaci (k tomuto účelu se například hodí společný rodinný víkend nebo dovolená na horách nebo u moře).