SETI

SETI (z anglického Search for Extra-Terrestrial Intelligence – Hledání mimozemské inteligence) je projekt zabývající se hledáním mimozemské civilizace pomocí zachycování rádiové komunikace.

Historie

Duchovním otcem projektu je Frank Drake, který v roce 1960 použil 25metrového radioteleskopu k prozkoumání rádiových vln z hvězd Tau Ceti a Epsilon Eridani. V roce 1974 byla pomocí radioteleskopu o průměru 305 metrů v Arecibu do kulové hvězdokupy M13 v souhvězdí Herkula vyslána symbolická zpráva, obsahující základní informace o sluneční soustavě.

Kolem roku 1980 začala být myšlenka velmi populární. Přispěly k tomu především filmy Blízká setkání třetího druhu a E.T. – Mimozemšťan, které natočil Steven Spielberg, či kniha Kontakt, kterou napsal Carl Sagan. Roku 1984 je založena organizace SETI Institute, která tak převzala činnost NASA. Od roku 2007 je v USA provozován systém 42 radioteleskopů Allen Telescope Array, který se zabývá hledáním podobných radiových signálů. Nachází se v Kalifornii a sestává z relativně jednoduchých 6m antén.

SETI@home

V roce 1999 byl zahájen projekt SETI@home, který pomocí rozdělování výpočtů mezi dobrovolné uživatele systému analyzuje data, pocházející z radioteleskopu v Arecibu. Tento projekt byl 15. prosince 2005 ukončen s tím, že byl převeden do obecnějšího programu BOINC. Já jsem členem programu BOINC od roku 1999. Snažím se pomáhat s výpočty již dvě dekády, sice nepravidelně a s různými prostředky jako různá PC od raných Pentií, přes servery až v dnešní době především po mobilní telefony.

V posledních letech se mi nashromáždilo pár telefonů s androidem, které mi bylo líto poslat do křemíkového nebe a rozhodl jsem se jim prodloužit život nějakou užitečnou činností. Místo dnes populárního počítání kryptoměn mi vysloužilé mobily počítají výpočty do SETI@home a projektu Rosseta.

Chcete-li mi v tomto pomoci a tímto pomoci i lidstvu ať už pátráním po životě tam venku, nebo třeba jen pomoci ve výzkumu rakoviny či malárie tak neposílejte své vysloužilé smartphony do křemíkového nebe, pošlete je radši mě a já je použiji na výzkum v projektech SETI a Rosseta.

Své vysloužilé mazlíky posílejte prosím zdarma na adresu:

Miroslav Novotný
Přívozní 1600/2b
17000 Praha 7

Předem moc děkuji!!!

Nákupní košík
Přejít nahoru