Jak nahrát do WordPressu vlastní fonty

WordPress sám o sobě poskytuje poměrně širokou podporu fontů a další jsou k dispozici obvykle prostřednictvím šablony. Některé šablony, například ty z Themeforestu téměř vždy podporují Google Fonts. A proto se na první pohled zdá že další nejsou již potřeba. Ale čas od času má i Google výpadky a neštěstí je na světě. Web se ne a ne načíst. Můžeme s tím něco dělat? Třeba nahrát vlastní fonty?

Existuje na to řešení?

Řešení naštěstí existuje a to si fonty nahrát k sobě. Dříve než se pustíme do nahrávání fontu tak musíme někde nějaké najít. Osvědčila se tato stránka kde jich lze opravdu najít nepřeberné množství.

Najdeme si fonty které se nám líbí a uložíme si je k sobě do počítače. Zip soubory rozbalíme někam kde je pak snadno nalezneme a jdeme generovat.

Generování fontu

K tomu aby fonty byli optimalizované pro náš web slouží generátory fontů. Dobrý je například Font Squirrel který pro tento příklad použijme.

Nahrajeme fonty, zaškrtne souhlas a klikneme na Download your kit. Do počítače se nám stáhne optimalizované fonty v zip balíčku. Nyní si náš web zazálohujeme ať máme bod návratu kdyby se něco pokazilo, a můžeme začít s importem fontů do WordPressu.

Nahráváme fonty do WordPressu

Ikdyž cest existuje mnoho, půjdeme cestou nejmenšího odporu a vezmeme si na pomoc plugin. Je jich nepřeberné množství, ale já používám Font organizer který je naprosto špičkový.

Po jeho instalaci a aktivaci se přesuneme do Nastavení-Font Settings. Scrollujeme do Custom nastavení a zobrazí se nám možnost nahrát naše fonty.

Klikneme na Choose file, vybereme font co chceme nahrát do WordPressu a dáme Upload. Během okamžiku bude font nahraný. Nyní jej máme ve WordPressu a můžeme jej používat. Nejčastější ho aktivujeme tím, že v šabloně co používáme si jej najdeme a vybereme. Velmi doporučuji následně zkontrolovat jak se web zobrazuje nejenom v majoritních prohlížečích, ale hlavně v mobilech a tabletech. Mnohdy se stává to, že zatímco v počítači se jeví vše v pořádku, tak v mobilních zařízeních dělá neplechu.

edit: návod je v dnešní době již neaktuální (článek vyšel v roce 2017 a plugin byl mezitím zrušen), ale již pracuji na aktualizaci pro rok 2020

3 názory na “Jak nahrát do WordPressu vlastní fonty”

    1. Ano, je to tak. Nicméně článek je již poněkud staršího data a v té době to bylo ještě ok. Dnes existuje vícero kvalitních náhrad, takže problém dnes lze řešit ještě lépe než před 3 lety.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru