Jak vybudovat komunitní web

Online seznamování je nový trend, který přežije i koronu. To že to nejsou jen má slova potvrzuje i článek co dnes vydal web Hospodářských novin.

Samozřejmě komunitní web není jen o seznamkách, ale i o obchodní spolupráci. V Čechách je krásným příkladem třeba Webtrh, který kombinuje klasické fórum a marketplace. Ale není třeba hned stavět všeobecný web, ba naopak více dnes frčí specializace. Z poslední doby mne napadá třeba Alkobazar. Je příkladem nalezení zajímavé niky, která dokáže přitáhnout pozornost.  Výše zmiňovaný alkobazar je postavený na WordPressu, a dnes Vám ukážu jaké možnosti v budování komunitního webu WordPress nabízí.

Fóra

jsou nejstarší komunitní funkcí na webu. Jejich vznik je datován opravdu do počátků vzniku internetu pro masy a dá se říci, že dnes zažívají jistou renesanci. Za ty léta vzniklo pro WordPress obrovské množství pluginu co umožní změnit Váš web na tepající fórum. Já dodnes nedám dopustit na bbPress, který považuji za špičku.

Tento plugin je velmi uživatelsky přivětiví a též potěší Čeština. To vše z něj dělá jedno z nejnasazovanějších řešení co znám. Dobrou zkušenost též mám s jeho integrací. Mnohdy ani nepoznáte, že se nejedná o fórum od tvůrce šablony jak zapadne do Vašeho řešení.

Blog

další možností jak vytvořit komunitní místo na Vašem webu je psát atraktivní blog. Témat je nepřeberně a každý by si měl vybrat to téma, které jeho srdci nejbližší a o čem ví nejvíce. Za pomoci sociálních pluginu se dá rychle zvýšit dosah vašich článků a vybudovat solidní návštěvnost. Mne se nejlépe osvědčil Disgus na kterým má účet nespočet lidí.

A pak tu máme samozřejmě Facebook. Krále všeho sociálního. Já ho osobně nerad nasazuji, protože jeho diskuse velmi zpomalují web. Ovšem, jestliže máte třeba virální web, je to jasná volba.

Vyšší dívčí

předchozí pluginy které jsem ukázal pomůžou udělat Váš web více sociálním, ale komunitní z něj neudělají. To už je vyšší dívčí a musí se jít na to jinak. Základ je mít představu co člověk chce už na začátku, protože komunitnímu webu je nutné přizpůsobit i vzhled. Na to jen nasazený plugin nestačí. Asi nejlepší řešení které dnes je na trhu, je Buddypress je komplexní plugin, který umožňuje vybudovat celý ekosystém komunitních funkcí. Jestli hledáte vyšší dívčí, tak to je to co hledáte.

Postavit na tomto pluginu lze cokoliv. Viděl jsem na tom postavený propracovaný komunitní portál zaměřený na sado maso 🙂 Obsahoval vše co Vás může napadnout. Od seznamky, přes inzerci až po fotogalerie či e-shop.

Premium

dnes velmi skloňované slovo, protože banerová reklama již nemá takový výkon jako dříve. Řešením je integrovat do webu sekci určenou pro platící uživatele. Užití je nasnadě, například u komunitního webu postaveného na Buddypress. Spousty lidí si dnes rádo zaplatí za nadstandardní funkce či chtějí podpořit autora. Cest je několik. Bud‘ zvolit řešení které má v sobě platební bránu či alespoň Paypal integrované, nebo jít cestou samostatné podpory. Dnes je asi nepopulárnější Patreon, který umožňuje podpořit své oblíbené tvůrce. Mezi další oblíbené monetizační platformy patří Onlyfans, který se raketově rozšiřuje především v oblasti erotiky.

Jak vidíte, možností jak změnit svůj web na komunitní web je mnoho a je jen na Vás kterou z cest si vyberete. Jaké komunitní funkce na webu používáte? Napište mi to do komentářů.

Nákupní košík
Přejít nahoru