Proč je dobré používat Open Source

Jistě si každý z Vás všimnul reklamy na HP Instant INK. A protože běžně v TV neběží reklamy na tiskové služby a já jsem člověk zvídavý, tak sem se to jal zkoumat. Ze začátku to vypadalo nevině. Na webu HP si vyberete tarif podle počtu vytištěných stránek za měsíc a za pár kliku máte službu objednanou. Nabídka vypadá lákavě a je protknuta líbivými hesly jako jsou „Mějte kazety vždy po ruce a využijte až 70% úspory za inkoust “ nebo „Šetřeme společně“ či „Už žádné starosti„. Ale svět bohužel není jen marketingově krásný a tak naopak starosti můžou začít. Protože mám nepodporovanou HP tiskárnu a tak službu nemohu vyzkoušet, začal jsem hledat recenze a nestačil se divit. Jistý Ryan Sullivan se zrušil platbu HP protože netušil za co je a přišla mu zbytečna (ne, nebudu se pozastavovat nad tím, že někdo platí a neví za co). Velmi se divil když další měsíc si chtěl něco vytisknout a místo na papír koukal nevěřícně na monitor kde si přečetl hlášku, že nemůže tisknout protože nemá aktivní službu HP Instant INK.

Ano je to tak! HP Vám nemonitoruje spotřebu barvy a v okamžiku kdy by docházela Vám pošle novou, ale především monitoruje počet stránek a zda máte zaplacenou měsíční subs. V okamžiku kdy nemáte vypne Vám na dálku u vaší soukromé tiskárny co máte doma tisk a to i v případě, že v ní barvu a papír máte. Zní Vám to také absurdně? Ano, tohle známe z korporátů tam to funguje běžně, ale korporát není obývák. Nejsem levicový aktivista, ale i tak si kladu otázku: Opravdu chceme aby společnosti rozhodovali o tom co můžeme či nemůžeme u nás doma?

Příklad druhý: Společnost Apple mám celkem rád protože přinesla do IT spousty inovací. Nedávno přišla s další inovací. Bude analyzovat fotky na iPhonech a iCloudu, zda neukazují zneužívání dětí. Samo o sobě je výborný nápad a jako rodič jsem stoprocentně pro. Bohužel způsob jakým to chce dělat se mi nepozdává. Nebude to dělat tak jak to dělají tj. procházet fotky v Cloudu. Tam to není nic nového, dělají to všichni včetně Google či Microsoftu. Apple se ale rozhodl fotky zkoumat ještě před nahráním tudíž na Vašem iPhonu. Na jednu stranu si říkám potencionální deviant byl už deviantem když měl ty fotky v telefonu a nestal se jím až když to nahrál na Cloud, ale stejně. Opět pouštíme korporát do našeho soukromí jako v případě HP. Opravdu tohle chceme?

Lidi používejte Open Source. Může být i stejně dobrý jako komerční programy. Ano, nebude zabalen do líbivých hesel jako to umí podat HP či nebude tak graficky vymazlený, ale bude funkční a nikdo vás nebude šmírovat a rozhodovat o tom co smíte a co ne. Z Open Source programu na cloud fotek doporučuji Nextcloud, funguje perfektně a je naprosto bezpečný. A jakkoliv chválím důvody proč to Apple dělá nemohu se ubránit dojmu, že nyní to můžou být devianti a příště například fotky z rodiné dovolené. Na tisk používejte standartní ovladače, nový toner si zvládne každý objednat sám a na weby? Přeci ten nejlepší Open Source CMS na světě jménem WordPress.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru