Je affilliate výdělečný?

Tuto otázku jsem vždy nenáviděl a slyším ji minimálně posledních 10 let, stejně tak jako zda-li je výdělečný dropshipping.

Ale teď je rok 2021 – věci se za ta léta změnily.

  • Pravidla a předpisy zesílily.
  • Konkurence začala být tvrdší.
  • Náklady na akvizici stále rostou.
  • A máte více způsobů, jak vydělat peníze on-line, než kdykoli předtím.

Affiliate marketing je též úplně jiný a vstoupilo do něj spousty proměnných. Lidé se mě stále ptají, jestli je affiliate marketing mrtvý, nebo zda to ještě v roce 2021 stojí za to sledovat.

 

Tady je moje odpověď:

Affiliate marketing ještě není mrtvý, ale změnil se a to hodně. Z původně univerzálního oboru se stal obor zaměřený na konkrétní niky.

 

Co za tím stojí? především pád jeho popularity. O affiliate marketingu se příliš nemluví. Ano, máme tu skupiny na Facebooku, je tu třeba skvělý podcast Jardy a Ondřeje pod názvem Affilbox, a dají se na netu najít tuny článku na toto téma, ale je to všechno takové trošku skryté. Dalo by se říci, že tento obsah vlastně konzumují pouze affiláci a málokdy to osloví běžné BFU. A přitom ještě před pár lety na otázku: Jak vydělám na internetu? Byla jedna z nejběžnějších odpovědí, no přeci affilem.

Dnes jsou více trendy obory jako dropshipping, youtuberství či pomalu vracející se PBN. Čím to je? Jedním z důvodů může být, že se affiliate nezdokonaluje. Ano, affil sítě jsou čím dál tím více technicky dokonalé, je tam i dost publisherů ale pořad jsou to drobné evoluce a ne revoluce. A být na špici inovací znamená, že je obor i populární u medií. Ty mají rádi dynamické příběhy. A to affiliate bohužel není. Ale to neznamená, že je nutné affiliate zavrhovat. Naopak!

Co je affliate

Affiliate marketing (také nazýván partnerský marketing nebo provizní systém) je marketingový nástroj internetových firem, který funguje na provázanosti stránek prodejce služeb nebo produktů se stránkami, které službu či výrobek doporučují. Takže máte třeba web na zájezdy a přes Vaši nabídku zájezdů se zákazník dostane na stránky prodejce. A když se zájezd prodá, tak máte vyhráno. Provize je vaše. Ale samozřejmě affiliate není omezen pouze na turismus, můžete si pod ním představit cokoliv. Například srovnávací web na půjčky.

Jak se změnil affiliate marketing od 2011–2021

Tak jako vše, tak i affiliate marketing byl dříve záležitostí hlavně geeku. Znalosti nebylo tak lehké získat tak jako dnes, stejně tak i ovládnout technologie bylo značně těžší. To všechno přispívalo k tomu, že konkurence byla nižší než dnes. Je to sice paradox když jsem o pár řádků výše zmiňoval, že affiliate je na okraji zájmu, ale je to tak. I ten okraj zájmu znamená vyšší konkurenci než před lety. Zatímco dříve byla největší výzva mít dobře vypadající technické řešení, dnes v době WordPressu a specializovaných šablon je největší výzva sehnat co nejlevnější a co nejkvalitnější traffic. WordPress způsobil ještě jednu změnu na trhu. Zatímco dříve bylo to či ono technické řešení obvykle svázáno s nějakou affiliate sítí, tak dnes díky WordPressu člověk kope hlavně sám za sebe.

Tato velká změna přinesla i jiný způsob nakupování trafficu. Zatímco dříve byl velmi populární hlavně sběr e-mailu a jeho následné vytěžování pomocí newsletteru, tak před pár lety se to zlomilo a prim začal hrát Facebook a později se k němu přidal Instagram. Jednu chvilku to dokonce vypadalo tak, že kdo nepromuje přes sociální sítě tak to může rovnou zabalit. Naštěstí došlo ke korekci a affiliaci opět objevují dříve zavrhnuté způsoby affiliate marketingu.

Proč se dnes pouštět do affiliate?

Je to velmi jednoduché. Protože je to výdělečné! Navíc dnes je bariera vstupu značně jednoduchá a lze poměrně rychle vybudovat affiliate web. Na začátku by si člověk měl ujasnit co chce propagovat, když už to má jasné tak to chce najít tu správnou affiliate síť. Například na fyzické produkty doporučuji eHUB. Sám jej využívám a jdou přes ně dělat takové skvělé weby jako Fainslevy.cz

Platforma je dnes jednoznačná a to WordPress s nějakou hezkou šablonou. Web Vám může běžet třeba u Wedosu, ale samozřejmě dobrých hostingu je všude plno. Na rozdíl od „starých časů“ si na vše můžete někoho najmout. Pro texty bych se nebál jít na Webtrh, či oslovit nějakou specializovanou síť. Pro drobné práce můžete se po někom podívat třeba na Stovkomatu.

Jak vidíte dát vše dohromady ani moc nebolí, chce to jen trochu trpělivosti a nebát se do toho trochu investovat. Důležité je si přijít na svůj vlastní vzorec. Já zastávám názor, že dnes to již není o tom mít jednu pořádnou affiliate kampaň, ale spousty menších. Proto je důležité mít možnost své řešení a kampaně multiplikovat.

Proč je affiliate marketing stále úžasný:

  • Je to jednoduchý obchodní model. Zaměřujete se pouze na marketing.
  • Je to možný v jedné osobě. Nemusíte najímat tým, jako byste pracovali v agentuře nebo v e-Commerce.
  • Je snadné škálovat. Někdy je změna měřítka kampaně stejně jednoduchá jako zvýšení rozpočtu.
  • Je to snadné diverzifikovat. Kampaně můžete provozovat na různých zdrojích provozu a v různých odvětvích.

Co tedy dnes letí

+ Zájem o kupónové weby roste.
+ Napojení na velké eshopy typu Alza, About you či Amazon.
+ Zájem o influencerový marketing roste (některé používají affiliate kódy)
+ Půjčkové weby
+ Cestovní weby

Co dnes nefrčí

– různé výherní weby
– prodej Software
– variace na slevoboxy

Pár slov závěrem

když bych měl shrnout úvodní otázku a to zda lze vydělat affiliate marketingem tak má odpověď je, ano lze. Paradoxně i díky tomu, že je affil tak trochu na okraji zájmu. Ale to jen zdání a stačí se do problematiky trochu ponořit a zjistíte, že je dnes nekonečné množství studijního materiálu a videí. Na Youtube lze najít tísíce kanálů, které jsou doslova nabité vědomostmi. Samozřejmě je tam i spousty bulshitového materiálu, ale myslím si že těch kvalitních kanálů je stále více než zvládnete za svůj život odsledovat. Ale dost bylo teorie, je čas na to vybudovat svůj první affiliate web. Díky dnešním možnostem lze do tohoto úžasného vlaku online výdělků naskočit snadněji než dříve. A zvláště v dnešní době, kdy získává na popularitě práce z domova, je to velmi atraktivní možnost jak změnit svůj vlastní mindset, a přejít na digitální ekonomiku jednou pro vždy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru