Open Source drtivě vládne

OpenUK, nezisková společnost založená na systému WordPress, vydala zprávu o stavu otevřenosti s údaji ze Spojeného království v roce 2021. Společnost se zasazuje o otevřený software, otevřený hardware a otevřená data a zároveň poskytuje centrální místo pro spolupráci lidí pracujících v otevřených odvětvích.

Zpráva State of the Open nabízí široký přehled britského ekosystému otevřeného softwaru. Tento soubor výzkumů zahrnuje průzkumy britských společností, rozhovory, zprávy z odvětví a analýzy z různých publikací. Sponzorovaly ji společnosti GitHub, SUSE a Open Invention Network a provedla ji poradenská firma Smoothmedia pod vedením etnografky a sociální výzkumnice Dr. Jennifer Barthové. Mezi hlavní zjištění první fáze zprávy patří výzkum, který prokázal, že open source software přispívá britské ekonomice odhadem 43,1 miliardy liber, přičemž Spojené království je největším přispěvatelem v Evropě. Fáze 2 se zabývá zaváděním open source ve Spojeném království. Výzkumníci zjistili, že neuvěřitelných 97 % z 273 dotazovaných britských podniků používá nějakou formu open source softwaru:

Zjistili jsme, že 97 % podniků různých velikostí ve všech odvětvích britské ekonomiky používá softwarové technologie s otevřeným zdrojovým kódem. Ačkoli se v době pandemie staly zdroje naléhavějším problémem, 64 % podniků z našeho vzorku zaznamenalo v posledních 12 měsících růst podnikání, což se projevilo ve velkém náboru na pozice související s open source softwarem (viz zjištění o náboru). Dále jsme zjistili, že téměř polovina dotazovaných podniků (48 %) používá open source software ve větší míře, protože zavádění digitálních technologií se stává součástí organizační kultury a podnikání.

Mezi další klíčová zjištění z fáze 2 patří následující:

  • 53 % netechnických organizací přispívá do projektů open source softwaru.
  • 77 % britského veřejného sektoru hledá open source pro rozvoj dovedností
  • Více než polovina (54 %) má písemné zásady a procesy pro příspěvky do open source.
  • 89 % z nich provozuje open source software interně ve svém podniku
  • Přibližně dvě třetiny (65 %) přispívají do projektů open source softwaru

Zajímavým zjištěním z údajů o příspěvcích je, že menší společnosti častěji přispívají zpět do open source než větší společnosti. Menší společnosti také častěji využívají open source software ve svém podnikání. Respondenti průzkumu uváděli jako hlavní důvod pro přijetí open source „úsporu nákladů“ (75 %), dále pak větší spolupráci (72 %), rozvoj dovedností (64 %), kvalitu kódu (61 %) a bezpečnost (52 %).

Zveřejnění třetí fáze je plánováno na září 2021. Tato zpráva se zaměří na údaje z Velké Británie s metodikou přizpůsobenou tak, aby odhalila hodnotu open source softwaru pro digitální ekonomiku. Bude také obsahovat případové studie, které ukazují neekonomické, nehmotné přínosy open source softwaru, jako je rozvoj dovedností a spolupráce. Zveřejněné zprávy jsou obsáhlé, ale budou zajímavé zejména pro společnosti působící ve Velké Británii a v Evropě, zejména pro poradenské firmy, které mohou potřebovat zdůvodnit použití open source technologií při inženýrských rozhodnutích. V rámci tohoto úsilí plánuje OpenUK v roce 2022 provést další průzkum, který by měl odhadnout dopad open source na britskou ekonomiku.

Netřeba dodávat, že v oblasti webu je WordPress lídrem na poli Open Source.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru