Jak začít s podnikáním na internetu

V minulém článku jsem popsal možnosti v čem je možné podnikat na internetu a dnes si popíšem Jak začít podnikat na internetu. Dříve než začneme zařizovat formality, tak bychom měli zapřemýšlet v čem vlastně chceme podnikat. Od toho se bude odvíjet co všechno bude třeba zařídit. Když si nebudete vědět rady, je dobré se podívat po průzkumech co je dnes trendy. Můžete zvolit klasickou cestu kdy se budete inspirovat průzkumy u veřejnosti, nebo sami si prozkoumejte hledanost u oboru co Vás zajímají pomocí skvělého nástroje Google Trends.

Pro náš příklad co bude třeba vše zařídit pro začátek podnikání online jsem si vybral e-shop. Tento příklad jsem si vybral, protože je jedním z nejvíce trendy směrů, který byl navíc akcelerován pandemií Covidu. Dnes minimálně polovina dospělé populace nakupuje na internetu a tak pro náš příklad bude sloužit skvěle, protože díky obrovské poptávce existuje spousta řešení co nám usnadní rozhodování.  Máme tedy vybráno, že chceme provozovat e-shop. Nyní je nutné se zamyslet jaký obor chceme dělat. Extrémně populární jsou následující obory (slangově niky)

  • elektronika
  • oblečení
  • knihy
  • dům a zahrada
  • krása a zdraví

a poslední dobou se stávají populární potraviny a drogerie. Pro výběr co dělat je ideální zvážit jaký máme k oboru vztah, jestli nás bude bavit a jaké máme k tomu podmínky. Například dělat potraviny je vyšší dívčí jelikož vyžadují specifické podmínky od hygieny až po propracovanou logistiku, kdežto knihy zvládne téměř každý. Ať už si vyberete jakýkoliv obor tak základní náležitosti mají stejné. Jelikož nejsme ani Singapur ani Nový Zéland kde lze založit firmu během jediného dne, tak si popíšeme klasickou českou cestu.

Živnostenský úřad

zde obvykle zahájíme naší pouť za podnikáním. Většina živnostenských úřadů sídlí poblíž městského úřadu kde máte trvalé bydliště. Při žádosti o živnostenský list tam stačí obvykle dojít, vyplnit formulář, předložit občanku a zaplatit 1 000 Kč poplatek. Druhá cesta je elektronická přes CRM MPO, ale ta může být i strastiplná jelikož ne všude se popasují s elektronickým ohlášením. Stále je jistější si to postaru oběhat. Do deseti dnů máte obvykle hotovo, ale někde to i stihnou rychleji.  Nicméně, úplně bych elektronickou komunikaci s úřady nezatracoval například Datová schránka se mi osvědčila náramně, hlavně u Daňového přiznání. Ušetří Vám to na konci března fronty před finančním úřadem. Tím jsem se krásně dostal k další štaci a to Finančnímu úřadu

Finanční úřad

teoreticky na něj nemusíte jestliže na Živnostenským úřadě vyplníte  Jednotný registrační formulář. Ten za Vás udělá ohlášku na Finanční úřad i sociálku a pojišťovnu. V případě, že tomu tak není, je dobré si hlídat lhůty. Například k registraci dani z příjmu fyzických osob na finančním úřadě máte 15 dnů ode dne, kdy jsme začali vykonávat samostatnou činnost nebo přijali příjem, registraci k zdravotnímu a sociálnímu pojištění do 8 dnů. Na finančním úřadě můžete též nahlásit Váš “firemní” bankovní účet či se jich na cokoliv zeptat. V poměrně nedávné době bylo na Finančním úřadu ještě nutno řešit EET, ale to je do konce roku 2022 pozastaveno a tak se Vás zatím netýká.

Pojišťovna a sociálka

Zde je nutno rozlišovat zda budete podnikat na hlavní činnost či zda to budete mít pouze jako přivýdělek k současné práci. U hlavní činnosti se připravte na pravidelné měsíční zálohy které jsou:

Pojišťovna – 2 393 Kč

Sociálka – 2 588 Kč

Aby toto vše nebylo tak jednoduché a džungle různých povinností a odvodů nebyla dostatečně zahuštěná máme tu novinku roku 2021 a Paušální daň.

Paušální daň

to je instrument pro ty kteří nechtějí si hlídat platby a řešit přehledy pojišťovně, sociálce a řešit tolik populární Daňový přiznání. Funguje to velmi jednoduše, každý měsíc platíme pro ten rok danou částku a nemusíme nic řešit. A jaká je výše paušální daně?

Výše paušální daně v roce 2021 činí 5 469 Kč měsíčně

Paušální daň činí 5 469 Kč měsíčně a skládá se z odvodů na zdravotním a sociálním pojištění a symbolicky odvedené stokoruně na dani z příjmu.

Jednotlivé složky paušální daně jsou ve výši:

  • Zdravotní pojištění – 2 393 Kč měsíčně
  • Důchodové pojištění – 2 976 Kč měsíčně
  • Daň z příjmu fyzických osob – 100 Kč měsíčně

V roce 2022 (a dalších letech) se paušální daň bude zvyšovat, a to na základě zvýšení minimálních hodnot odvodů zdravotního a důchodového pojištění pro OSVČ.

Kdo se může do systému paušální daně přihlásit?

Do systému paušální daně se mohou přihlásit ty OSVČ, jejichž roční příjem je nižší než 1 000 000 Kč.

Do systému paušální daně se nemohou přihlásit OSVČ registrované k platbě DPH a není to pro Vás výhodné pokud’ jste pokud jsme student, důchodce, matka na mateřské, osoba na rodičovské dovolené= nebo pečující o děti, pobíráte rodičovský příspěvek, nebo jsme držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Konečně online

V tento okamžik máte vůči státu vše splněno a můžete se vrhnout do podnikání na internetu. Jako první si musíte zajistit doménu. Možností máte spousty, ale já osobně používám k registraci domény Wedos protože je prostě nejlevnější. Další krok který by měl následovat je vybrání si platformy pro Váš e-shop. Nejčastěji volíte mezi dvěma možnostmi:

Placené řešení

zde se především nachází platformy, která můžete mít spuštěné doslova za pár okamžiků a máte je defakto jen pronajmuté. Řešení Vám tedy nepatří, ale pronajímáte si ho formou každoměsíčního poplatku. U nás je nejznámější Shoptet, který můžete mít už za 340 Kč měsíčně, ale spíše počítejte s vyšším tarifem a to nejméně za 1140 kč protože tarif Basic má spousty omezení a to nejcitelnější je na 100 produktů. Když bych udělal shrnutí Shoptetu tak by bylo následovné:

+ stabilní a robustní platforma
+ skvělá rychlost
+ pomalu vše na co si vzpomenete od platební brány až po newsletter

– nutnost měsíčního poplatku
– není tak flexibilní
– není ve vašem vlastnictví

I přes některé mínusy je jednoznačně Shoptet lídr trhu, patří mu zhruba polovina e-shopu na českém internetu. Jestliže ovšem nechcete jít cestou vysokých měsíčních nákladů tak zvolte open source.

Open Source

toto řešení se od předplacených platforem liší především tím, že nemusíte nikomu platit za to, že jen e-shop máte. E-shop běží na Vašem webostingu (například u výše zmiňovaného Wedosu) a platíte za něj oproti předplacenému řešení pakatel. Další z výhod Open Source je svoboda. Můžete si vybrat z množství platforem na kterých poběží e-shop a všechny jsou zdarma. Mezi nejznámější platformy pro podnikání na internetu patří WordPress (Woocommerce), PrestaShop a OpenCart. Určitě přemýšlíte v čem je tedy háček a proč si tolik lidí platí třeba Shoptet. Háček u Open Source je v tom, že nedostanete hotové řešení. Zatímco u předplaceného řešení máte ihned k dispozici nakonfigurovaný a odladěný e-shop, tak u Open Source si ho doslova musíte postavit sami.

Naštěstí i na to existuje dnes řešení. Na trhu je spousty specialistů kteří umí postavit za jednorázový poplatek e-shop a z dlouhodobého hlediska vás vyjde Open Source jednoznačně levnější než placené řešení, jakkoliv není jinak špatné. Důvody proč přemýšlet nad Open Source jsou následující:

+ e-shop je Váš
+ vyjde nesrovnatelně levněji
+ můžete ho neomezeně přetvářet

– budete muset mít webhosting
– pravděpodobně na začátku budete potřebovat programátora
– neexistuje jednotné řešení pro všechny

Bankovní účet

další nezbytnou součástí online podnikání je zřízení si bankovního účtu. Doporučuji hned od začátku používat extra účet pouze na podnikání a nepoužívat svůj osobní. Banku volte dle podpory platebních bran, velmi se vám zrychlí otáčka peněz.

Dodavatelé

dodavatele si můžete najít na různých poptávkových webech, popřípadě využít formu dropshippingu kdy nekupujete zboží na sklad. Takové e-shopy stavím já a jsou ideální pro start podnikání kdy nechcete nebo nemůžete investovat do rozjezdu dost peněz.

Sklad

sklad volte dle povahy vašeho zboží a nezapomeňte, že se na něj může vztahovat řada předpisů včetně těch požárních.

Shrnutí

Jestli jste dočetli až sem, je vidět že se startem podnikání to myslíte opravdu vážně a doufám, že jsem vám tímto článkem pomohl. Good luck!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru