Začínáte s podnikáním a neorientujete se v tom, co je paušální daň a jestli se týká i vás? Pak vám nabízíme přehled těch nejdůležitějších informací, které se paušální daně týkají.
Pokud svou podnikatelskou činnost zahajujete v průběhu roku, pak podáváte oznámení o vstupu do paušálního režimu společně s oznámením o zahájení samostatné výdělečné činnosti a registrací na finančním úřadu.
Podmínky paušální daně
Paušální daň je daň, kterou odvádíte každý měsíc ze své samostatné výdělečné činnosti. Skládá se z (platí pro rok 2022):
- Minimální částky pojistného na zdravotní pojištění
- 1,15 násobku minimální částky zálohy na sociální pojištění
- Daň z příjmů ve výši 100 korun / měsíc
Abyste se mohli přihlásit k paušální dani, musíte splnit několik podmínek (ty ovšem platí na rok 2022):
- V předcházejícím roce jste nesměli mít příjmy přesahující 1 milion korun.
- Nejste plátcem DPH.
- Nejste jako OSVČ zaměstnaná/ý.
- Musíte platit pojistné na veřejné zdravotní pojištění.
- Platíte důchodové pojištění.
- Nejste dlužníkem v insolvenčním řízení.
- Nemáte příjmy z kapitálového majetku, z nájmu ani ostatní příjmy přesahující patnáct tisíc korun za rok.
Od roku 2023 dojde v rámci paušální daně k velkým změnám. Hranice pro možnost přihlásit se k paušální dani vzroste na 2 miliony korun a daň se následně rozdělí na tři pásma.
Rozdělení do třech pásem
V prvním pásmu bude daňový poplatník platit 6000 korun. Do tohoto pásma se můžete přihlásit, pokud vaše příjmy ze samostatné výdělečné činnosti nepřekročí v předchozím roce 1,5 milionu korun.
Druhé pásmo využijí OSVČ s příjmy do 2 milionů korun. Zaplatí tak 16 000 korun měsíčně.
Třetí pásmo je rovněž určeno pro daňové poplatníky, jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 miliony korun. V tomto případě ovšem budou odvádět 26 000 korun měsíčně.
Přecházení mezi pásmy a ukončení paušální daně
Všechny výše uvedené částky jsou pevné, a proto se nebudou měnit v závislosti na tom, jak se budou zvyšovat zálohy na zdravotní a sociální pojištění. OSVČ bude mít také možnost mezi jednotlivými pásmy přecházet, pokud se její příjem zvýší nebo naopak sníží.
Ukončit režim paušální daně můžete buď dobrovolně, a to do 10. ledna 2023 anebo z důvodu porušení podmínek, například že máte vyšší příjmy ze samostatné činnosti, než daňový zákon dovoluje, anebo se stanete plátci DPH.
Zálohy na paušální daň se platí vždy do 20. dne každého měsíce.
V paušálním režimu nemůžete uplatňovat výdaje, slevy na dani ani například slevu na poplatníka, úroky z hypotéky, životní pojištění ani penzijní připojištění.
Jakmile se jednou k paušální dani přihlásíte, nemusíte se k ní hlásit každý rok opakovaně. Režim paušální daně trvá tak dlouho, dokud se z něj sami aktivně neodhlásíte.
Nyní už není podnikání takové jsko bylo tak bych chtěla přejít na paušálni daň.Ráda bych se zeptala jak se vede evidence podnikáni při placeni paušální daně?
Jak se evidují a jak dlouho se ukládaji všechny faktury při nákupu zboží pro podnikání.
Děkuji za odpověď.Hofmanová