Vyplatí se vám přejít na paušální daň?

Letos měli podnikatelé možnost přejít na paušální daň do 10. ledna. Pokud jste tak nestihli učinit, musíte si počkat na příští rok. Ale jak poznáte, jestli se vám paušální daň takzvaně vyplatí? A pro koho je vůbec určena?

Paušální daň mohou uplatňovat osoby samostatně výdělečně činné, které neplatí DPH ani nejsou v insolvenčním řízení. Zároveň musí splnit i další podmínku a tou je roční příjem z podnikání.

Tři pásma rozdělená podle celkových příjmů

Paušální daň je rozdělena do třech pásem, které se odvíjejí právě od výše vašich příjmů.

  • První pásmo – je určeno pro OSVČ s příjmy do 1 milionu korun; platíte 6208 Kč měsíčně; zároveň do něj mohou vstoupit i podnikatelé, kteří mají příjmy do 1,5 milionu korun a rovnět je možné na minimálně tři čtvrtiny všech výdělků uplatnit osmdesáti nebo šedesáti procentní výdajový paušál
  • Druhé pásmo – je vhodné pro OSVČ s příjmy od 1 do 1,5 milionu korun; paušální daň činí 16 000 Kč; dále do tohoto pásma mohou vstoupit i podnikatelé s příjmy do 2 milionů korun, kteří mají aspoň 75 % příjmů z činností, na něž lze uplatnit osmdesáti nebo šedesátiprocentní výdajový paušál
  • Třetí pásmo – do tohoto pásma spadají podnikatelé s příjmy od 1,5 do 2 milionů korun; paušální daň činí 26 000 Kč

Výhodou paušální daně je například i to, že si ji můžete předplatit na celý rok dopředu a pak už se o ni vůbec nestaráte. Zaplacená částka se následně rozpočítává na zálohy za jednotlivé měsíce.

Vyzkoušejte online kalkulačku

Stále nevíte, jestli se vám vstup do jednoho ze tří výše uvedených pásem vyplatí? V tom případě využijte kalkulačku na oficiálních webových stránkách ministerstva financí, kam zadáte údaje o svém ročním příjmu a uplatňovaných slevách a také údaje o výši zaplaceného sociálního a zdravotního pojištění. Na základě těchto údajů vám kalkulačka řekne, jestli se vám paušální daň vyplatí, či nikoliv.

Přechod k paušální dani se pouze oznamuje, žádat o něj nemusíte

Pokud se rozhodnete vstoupit do režimu paušální daně, pak to pouze oznámíte příslušnému finančnímu úřadu a to buď osobně anebo online, o vstup do paušálního režimu žádat nemusíte. Majitelé živnostenských listů ovšem musí předem odhadnout, kolik bude činit jejich příjem v následujícím roce a podle toho si zvolit pásmo. Pokud byste se ale při výpočtu svých příjmů náhodou spletli a zjistili, že patříte do jiného pásma, nic hrozného se neděje. Žádná pokuta vás nečeká. Jestliže ale přesáhnete nastavený strop 1 milion korun, musíte být připraveni na to, že budete podávat standardní daňové přiznání k dani z příjmu a zároveň i přehledy k povinnému zdravotnímu a sociálnímu pojištění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru