Daňové přiznání OSVČ 2023

Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná přihlášená k paušální dani, pak žádné daňové přiznání podávat nemusíte. Zároveň nemusíte podávat daňové přiznání tehdy, jestliže vaše příjmy ze samostatně výdělečné činnosti nepřesáhly 15 000 Kč. Když ale mezi tyto dvě skupiny nepatříte, pak čtěte dál.

Důležité termíny

První důležitá informace, která by vás neměla minout, je, že daňové přiznání musíte odevzdat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže podává daňové přiznání váš daňový poradce, pak je nejzazší termín pro podání 3. červenec 2023. Máte-li na dani z příjmů nějaký dluh, musíte ho doplatit také do výše uvedených termínů. Nestane-li se tak, pak máte ještě pět dní po termínu šanci daň doplatit a daňové přiznání podat. Po uplynutí této toleranční lhůty vám každý den poběží pokuta ve výši 0,05 % z vyměřené daně.

Datová schránka

Od letošního roku mají OSVČ povinnost podat daňové přiznání přes datovou schránku. Ta vám bude aktivována do března automaticky. Nemusíte si ji proto zakládat sami. Jakmile vám bude datová schránka aktivována, budete o této skutečnosti informováni doporučeným dopisem, který vám přijde do vaší domovní schránky.

Abyste mohli elektronickou verzi daňového přiznání podat, nemusíte využít jen datovou schránku, ale můžete tak učinit i prostřednictvím portálu Moje daně, kam se přihlásíte s pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem.

Odečítání výdajů

Daň z příjmů činí 15 % ze základu daně. Od svých příjmů tak nejprve odečtete své výdaje a nezdanitelné položky. A zároveň odečtete daňové slevy a zvýhodnění. Daň ve výši 23 %, která je náhražkou za dřívější solidární daň, uplatňujete v případě, že jste jako OSVČ měli základ daně vyšší než 1 867 728 Kč. Částku, která 1 867 728 Kč převyšuje, pak zdaníte 23 %.

OSVČ mohou výdaje odečíst dvěma způsoby:

 • jako reálné výdaje na zajištění příjmů
 • formou výdajového paušálu ve výši 80 %, 60 %, 40 % nebo 30 % z příjmů

Slevy na dani

Chcete-li využít některou ze slev na dani (základní daňová sleva na poplatníka s sebou nenese žádné dokládání, sleva se uplatňuje automaticky). Ostatní slevy je však nutné doložit:

 • sleva na manželku/manžela – dokládáte podepsané čestné prohlášení
 • sleva na dítě – dokládáte čestné prohlášení s tím, že druhý z rodičů slevu neuplatňuje
 • školkovné – je nutné doložit potvrzení z předškolního zařízení s uvedenou celkovou výší nákladů za umístění vašeho dítěte do školky
 • studenti denního studia dokládají potvrzení o studiu
 • invalidé potřebují potvrzení o výplatě důchodů od ČSSZ
 • ZTP/P dokládají kopii průkazu ZTP/P, případně rozhodnutí úřadu práce

Dále je také možné k daňovému přiznání doložit:

 • potvrzení o darech, které vám vystaví instituce, již jste obdarovali
 • úroky z úvěrů na bydlení doložíte kopií úvěrové smlouvy
 • ti, kdo si spoří na penzijní připojištění, doloží kopii smlouvy o uzavření pojištění a doklad o provedených platbách

Společně s daňovým přiznáním musíte také do měsíce odevzdat přehledy o svých příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru