Kdo se musí registrovat k placení DPH, a kdo naopak ne?

Jste plátcem DPH? Nebo se jím naopak chystáte stát? Pak byste se nejprve měli seznámit s novinkou, která letos některé podnikatele čeká. Týká se především registrace k platbě DPH a zároveň i zrušení registrace. Velká změna ovšem nastala i v případě kontrolního hlášení, které musí plátci DPH finančnímu úřadu posílat.

Novela s účinností 1. ledna 2023

Schválená novelizace zákona o DPH byla 2. prosince zveřejněna ve Sbírce zákonů pod číslem 366/2022 Sb. Stojí v ní, že plátcem DPH se podnikatel ze zákona stane poté, co jeho příjem přesáhne 2 miliony korun za dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Novela nabyla účinnosti dne 1. ledna 2023. Zajímavé jsou všem některé body tohoto zákona, zejména body 2, 5, 8, 9, 10 z přechodného ustanovení čl. II, které nabylo účinnosti následující po dni vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.

Kdy není potřeba přihlásit se k registraci?

Pokud jste za předcházející období (tedy období, které předchází 1. 12. 2022) přesáhli obrat 1 milion korun, ale zároveň jste nepřesáhli 2 miliony korun, pak nemusíte podávat přihlášku k registraci DPH a plátcem DPH tedy od 1. ledna 2023 nejste.

Stejné ustanovení se týká i těch podnikatelů, jejichž obrat za období předcházející 1. lednu 2023 bude vyšší než 1 milion korun, ale nižší než 2 miliony korun.

Zrušení registrace k placení DPH

Plátci DPH se sídlem v České republice, kteří nejsou skupinou pro účely DPH, pak mohou požádat o zrušení registrace, mají-li obrat nad 1 milion korun, ale zároveň nepřesáhne 2 miliony korun za dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců, které předcházejí nabytí účinnosti tohoto přechodného ustanovení.

Žádost o zrušení registrace měli podnikatele možnost podat do 8. prosince minulého roku a to elektronicky prostřednictvím formuláře Žádost o zrušení registrace. Možností zažádat o zrušení plátcovství disponovaly do této doby dokonce i osoby, které jsou plátci DPH z důvodu nabytí obchodního závodu nebo převodu jmění, případně i osoby, které pokračují v ekonomické činnosti po zemřelém plátci.

Změny v paušální dani

Změna plátcovství DPH provází i změny v paušální dani. Od 1. ledna 2023 mohou do paušálního režimu vstoupit i osoby samostatně výdělečné činné, které mají příjmy z podnikání nad 1 milion korun a zároveň do 2 milionů korun a přitom nejsou plátci DPH.

Jak se mění kontrolní hlášení?

Změny se týkají i takzvaného kontrolního hlášení, které plátci DPH musí posílat. Novela ustanovila prodloužení lhůty pro podání následného kontrolního hlášení na sedmnáct dní místo dřívějších pěti dní. Lhůta sedmnácti dní platí od dodání zprávy do datové schránky, tedy sedmnáct dní od vyzvání finančním úřadem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru