Proč je rychlý růst firmy špatný?

Rychlý růst není vždy úplně žádoucí. Cyklus firmy má několik fází a každá z nich vyžaduje jiné řízení, respektive starání se o firmu. Zejména ze začátku fungování společnosti ale existuje jedno velké riziko, které nesmíte podcenit.

Mezi fáze podniku patří:
1. Fáze zrodu
2. Fáze růstu
3. Fáze dozrávání
4. Fáze zralosti
5. Krize
6. Zánik

Fáze zrodu je charakterizována obdobím, kdy svůj podnik zakládáte a tedy i administrativními úkony. Následuje fáze růstu. Podnik rozšiřuje nejenom portfolio svých produktů, ale také zaměstnanců, zákazníků a možná expanduje do zahraničí. Stoupá obrat i zisk. Zároveň s tím ovšem úměrně rostou náklady na distribuci, marketing a samozřejmě i mzdové náklady. Firma více investuje a stanovuje se tak i finanční strategie. V této fázi ale může dojít ke zrychlenému růstu firmy, který zároveň v některých případech zapříčiňuje její zánik.

Maximalizace růstu

Velkou manažerskou chybou je například to, že je vyvíjen tlak na maximalizaci růstu firmy. Investice je nutné zajistit finančními prostředky, které firma získává z externích i interních zdrojů. Jen některé firmy si však včas uvědomí, že tempo růstu firmy nemusí vždycky souviset se zvětšováním firemního podílu na trhu a růstem zisku.

Půjčka?

Riziko ovšem spočívá i v něčem jiném. Vysoké tempo růstu si žádá investice do materiálu, strojů, dlouhodobého i krátkodobého majetku a pracovní síly. Jenže kde na tyto investice brát? Půjčíte si? Pak se ale snadno můžete dostat do dluhové pasti. Dobře si hlídejte cash-flow.

Špatné plánování

Čím více objednávek a zákazníků máte, tím rychleji vaše firma roste. Jenže máte dostatek materiálu a času na výrobu zboží? Když nebudou objednávky vyráběny včas, zákazníci vám dříve nebo později utečou. Navíc když zákazník odstoupí od objednávky, vzniknou vám tím další náklady.

Majitel firmy rovná se dobrý manažer?

Nikoliv. Toto rovnítko rozhodně neplatí. Ale aby firma fungovala, potřebuje ne dobrého, ale skvělého manažera. Majitelé firmy udávají směřování a cíle firmy, ale manažer řídí firmu tak, aby dosáhl stanovených cílů nikoliv v co nejkratším čase, ale tak, aby firma přežila a nedošlo k jejímu pádu.

Proto je dobré řídit se několika základními pravidly, díky kterým se pádu své společnosti můžete vyhnout:

1. Rentabilita
Rentabilita poměřuje zisk a vlastní kapitál. Z ní zjistíte, zdali je firma schopná vytvářet nové zdroje a dosahovat vyššího zisku s využitím vloženého kapitálu.

2. Aktivita
Je dobré pravidelně monitorovat i dobu obratu zásob, která určí počet dní, po které jsou firemní zásoby ve firmě. Doba obratu pohledávek zase udává, po kolik dní zůstávají objednávky neuhrazeny.

3. Koeficient samofinancování
Ten vypočítáte tak, že vlastní kapitál vydělíte celkovými aktivy a vynásobíte je stem. Tak získáte údaj o tom, do jaké míry si firma pokrývá své potřeby z vlastních zdrojů. Čím vyšší číslo vám vyjde, tím je firma stabilnější. Také si vypočítejte koeficient celkové zadluženosti. Ten získáte, když cizí zdroje vydělíte celkovou aktivitou a vynásobíte stem. Čím vyšší procento vám vyjde, tím méně je vaše firma schopna splácet své závazky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru