Jak nakupovat na AliExpressu?

Na AliExpressu se dá sehnat spoustu zajímavých věcí za zlomek ceny, za kterou najdete zboží na českých e-shopech. Nákupy už ale nejsou tak výhodné jako dříve, neboť pro ně již neplatí osvobození od DPH. Zvažte tedy všechna pro a proti a vydejte se vstříc svému prvnímu nákupu.

Zaregistrujte se

Ze všeho nejdříve se ovšem musíte zaregistrovat. Jakmile přejdete na oficiální stránky AliExpressu, v pravém horním rohu najdete záložku Account. Zadáte svou e-mailovou adresu a heslo. Následně vám budete na e-mail zaslán čtyřmístný kód, kterým svou registraci potvrdíte.

Po registraci si v pravém horním rohu také můžete změnit jazyk stránek a přepnout ho do češtiny. Tak se aspoň nemusíte bát, že něco přehlédnete nebo něčemu neporozumíte.

Bez platební karty se neobejdete

AliExpress je klasickým e-shopem, kde hledáte podle jednotlivých kategorií. U každého zboží je uveden obrázek/fotka, popisek, doba dodání, případně také náklady na dopravu a recenze. Nakupujete-li více produktů najednou, pak nemusíte platit každý výrobek zvlášť, ale vše zaplatíte najednou v hromadné objednávce. Platit můžete ale i jednotlivým obchodníkům. Zaplatit lze pouze debetní nebo kreditní kartou. Nákup na dobírku ani převodem z účtu není možný.

DPH a clo

Počítejte však s tím, že budete muset zaplatit také DPH. U zásilek do 22 eur, zaplatíte jen DPH z ceny zboží a poštovného, u zásilek s vyšší hodnotou zaplatíte také clo. DPH ale neplatíte zvlášť, bude vám připočítáno do hodnoty vašeho zboží. Jakmile DPH zaplatíte, AliExpress ho odvede do systému IOSS, tedy Import One Stop Shop.

Clo ale budete muset zaplatit zvlášť. Od roku 2021 je nutné před vyzvednutím zboží vyplnit celní prohlášení u všech zásilek, které nepocházejí z Evropské unie. Výši cla udává samotná hodnota zásilky, ale také typ zboží, které jste si objednali. Clo tak nakonec může dosáhnout 10 % z ceny zboží.

Vyplnění celního prohlášení není nijak složité, stačí vypsat podací číslo zásilky, její hmotnost, údaje o odesílateli, typ zboží a celkovou cenu zásilky a výši ceny za dopravu zboží.

Nechcete-li celní prohlášení vyplňovat sami, může jej za vás vyplnit sama Česká pošta. Za tento úkon si ale účtuje 150 korun, případně 97 korun, jestliže Českou poštu k tomuto úkonu zmocníte přes online formulář, který najdete na jejích oficiálních stránkách. Využíváte-li kurýrní služby, obvykle se o celní prohlášení postará ona a vy tak nemusíte vůbec nic řešit.

Jak se clu vyhnout?

Clu se ovšem můžete vyhnout tím, že nakoupíte zboží přímo ze skladu, které má AliExpress po celé Evropě.

AliExpress všem svým uživatelům garantuje bezpečný nákup, proto se nemusíte bát, že by vám někdo odcizil údaje z platební karty, nebo že by vám zboží nedorazilo. A pokud balíček přeci jen nepřijde, dostanete své peníze zpátky.

Pozor si však dávejte i na padělané zboží. To se sice na AliExpressu prodávat nesmí, ale nikdy nevíte. Pokud vám padělek přijde, máte právo na vrácení až trojnásobku pořizovací ceny inkriminovaného zboží.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru