Sháníte fotografie pro svůj web?

Zakládáte webové stránky nebo e-shop a nemáte peníze na vlastního fotografa ani čas pořizovat si vlastní fotky? V tom případě zapátrejte v kvalitních fotobankách nebo jinde na internetu.

Je však otázkou, zdali využijete služeb placených fotobank nebo fotobank poskytujících svůj obsah zdarma. Případně si můžete stáhnout fotografie také z internetu, ale vždy musejí být určeny pro komerční využití, nebo je zapotřebí, aby spadaly do běžného volného užití. Pokud fotografie komerční použití neumožňuje a vy si ji přesto stáhnete, pak porušujete autorská práva a to je samozřejmě trestné.

Placené fotobanky

Placené fotobanky mají mnoho výhod, ale jen jednu nevýhodu. Onou nevýhodou je, že za ně samozřejmě musíte v měsíčním nebo ročním intervalu platit. Na druhou stranu ale s nimi získáte jistotu, že vždycky najdete to, co potřebujete. Mnohé fotobanky už v dnešní době nenabízejí jen fotografie, ale také videa nebo hudbu ke stažení, případně také zvukové efekty, šablony na sociální sítě a v neposlední řadě také fotografie z oblasti zpravodajství, sportu a zábavního průmyslu.

Mezi nejvyužívanější fotobanky patří například Shutterstock, Dreamstime, iStock či Depositphotos.

Placené fotobanky poskytují tyto výhody:

  • Máte 100% jistotu, že najdete to, co hledáte.
  • Nabízejí široký okruh ilustračních i reportážních snímků.
  • Vybíráte z různých velikostí a formátů.

A jaké jsou nevýhody?

  • Platíte měsíční nebo roční paušál, za který obdržíte kredit na stažení určitého množství obsahu, případně máte neomezený kredit.

Fotobanky zdarma

Naštěstí v posledních letech máte na výběr i z velkého množství fotobank, které svůj obsah poskytují zcela zdarma a to buď s registrací nebo bez registrace. Ačkoliv jejich výběr bývá značně omezený, většinou najdete to, co chcete.

Oblíbenými fotobankami, které poskytují svůj obsah zdarma, jsou například Unsplash, Pixabay či Pexels. Při stahování fotografií ovšem můžete být omezeni jak velikostí, tak formátem.

Hlavní výhody free fotobank:

  • Veškerý obsah, fotografie či videa, je poskytovaný zdarma.
  • Umožňují čím dál větší výběr fotografií všech možných kategorií.

Nevýhody:

  • Ne vždy najdete vše, co potřebujete.
  • Omezený výběr velikostí a formátů.
  • U některých obrázků v těchto fotobankách nemáte jistotu, že je skutečně můžete použít zdarma a bez označení zdroje.

Stahování obrázků z internetu

Jak jsme nastínili již výše, další možností stahování obrázků je přes webový prohlížeč. Zadáte-li si například do Google prohlížeče vhodné klíčové slovo a rozkliknete v hořejší liště Obrázky a následně Nástroje, v sekci Práva k užití můžete vyfiltrovat fotografie buď jako Komerční a další licence nebo Licence Creative Commons. Tyto fotografie však bývají ve velmi špatném rozlišení a ve většině případů se vám ani nepodaří najít to, co jste hledali.

Pokud je to jen trochu možné, vytvářejte vlastní fotografie a videa. Lidé je ocení více než fotku z fotobanky, kterou už nejspíš párkrát na jiných webech stejně viděli.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru