Jak zvolit název domény?

Zakládáte si nový web a hledáte vhodný název pro svou doménu? V tom případě se s názvem neunáhlete a raději pořádně popřemýšlejte, který název pro vás bude tím nejpříhodnějším.

Existuje několik kritérií, podle kterých byste se při výběru názvu měli řídit. Která to jsou?

Buďte originální

V žádném případě si nezakládejte doménu se stejným názvem, který už existuje, s tím, že jen změníte koncovku webu z .cz na .com nebo .eu. Ani neprohazujte žádná písmena. Možná vás láká částečně zkopírovat název nějakého úspěšného webu, protože máte za to, že tak získáte více návštěvníků, ale pravdou je, že tím jen parazitujete na již zavedeném projektu a dříve nebo později to někdo zjistí. A to rozhodně není správné ani vhodné. Vymyslete si vlastní, originální název.

Zapomeňte na krkolomnost

Název domény musí být výstižný, nejlépe krátký a měl by vystihovat váš projekt, tedy to, čeho se webové stránky nebo podnikání týkají. Hlavně si vymyslete takový název, který nebude obsahovat diakritiku. Sice některé koncovky, a to i mezinárodní, diakritiku podporují, ale raději je lepší počítat s tím, že s diakritikou při registraci názvu domény zkrátka neuspějete. Také volte taková slova, která mají pozitivní konotaci. Název by si měli lidé snadno zapamatovat, a pokud vám to vaše podnikatelské zaměření přeci jen dovoluje, volte raději český název (nebo anglický, chystáte-li svou činnost rozšiřovat za hranice). Neustále myslete na to, že název musí jít snadno vyslovit i napsat.

Shoda je vždy tou lepší variantou

Máte-li svoji vlastní firmu, která má jednoduchý a výstižný název, použijte pro název domény právě jméno své firmy. Lidé aspoň nebudou zmatení z toho, že se vaše firma jinak jmenuje a jinak se jmenuje doména, na níž váš blog nebo e-shop umístíte.

Pozor na překlepy

Při registraci domény si název raději pětkrát zkontrolujte. Není nic horšího, než si koupit doménu a zjistit, že je chybně napsaná. To se často stává především u cizojazyčných názvů.

Zaujal vás název domény, který už je obsazený? Pak existuje možnost, že tuto doménu odkoupíte. Oslovte majitele a domluvte se s ním na dalším postupu. Počítejte ale s tím, že vás bude pravděpodobně stát několik tisíc (či desítek tisíc) korun.

Má název domény vliv na SEO?

Pokud si chcete zvolit název domény dle často vyhledávaného slova nebo slovního spojení, klíčového slova, pak vězte, že si tím příliš nepomůžete. Název sice vliv na SEO má, ale naprosto minimální. Algoritmus jen tak neošálíte, a mnohem snadněji si ho vylepšíte tím, když budete vytvářet kvalitní obsah.

Myslete na budoucnost

Plánujete se svou firmou expandovat? Nebo si ještě nejste jistí konkrétním zaměřením blogu? Pak volte raději obecnější název. Uvedeme si příklad. Když nyní prodáváte například šperky a doménu pojmenujete www.sperkyzahubicku.cz a svůj sortiment prodávaného zboží za dva roky rozšíříte i o módní doplňky nebo svíčky, název původní domény již nebude dávat téměř žádný smysl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru