Umíte říkat `ne`?

Pro váš život, jak soukromý, tak pracovní, je nesmírně důležité, abyste se naučili žít svým vlastním životem a nebyli k ruce pokaždé všem, kteří si o to řeknou. Ne každý tuto dovednost ale ovládá.

Nemáte čas ani sami pro sebe, ale neustále svým kolegům nebo přátelům slibujete, že se o něco postaráte, něco za ně uděláte, vyřídíte? Na tom by nebylo vůbec nic špatného, kdyby to ale nebylo na úkor vašeho volného času a psychické pohody.

Kolegové i přátelé zneužívají vaší ochoty

Jistě to známe všichni. Kolega prosí, smlouvá, vyhrožuje, tak nakonec za něj část jeho práce uděláte. Nic za to sice nemáte, snad jen drobné poděkování, ale vám to stejně nedá. Jste dobrák od kosti a lidé si na to postupně zvyknou. Vědí, že se na vás mohou obrátit s každou prosbou a vy vždycky kývnete. Ovšem kolegiální ani přátelské vztahy nejsou o jednostranné výpomoci nebo podpoře. Často mohou skončit u obyčejného zneužívání a využívání. Můžete s klidným svědomím říct, že tato častá výpomoc je oboustranná? Můžete se také na své kolegy a přátele spolehnout?

Pomáháte všem, jen ne sami sobě

Kvůli povinnostem, které na vás hodí druzí, často nemáte čas na své koníčky, partnera či partnerku, na péči o domácnost, sportování ani na kratší či delší výlety. Ukrajujete si tím z vlastního volného času. A možná i z pracovního. Tím se ale dostáváte do velmi složité situace. Snadno se může situace přehoupnout do něčeho, čemu říkáme úzkostné stavy. Chcete vyhovět všem, ale spěje to do situace, kdy už nedokážete pomoci ani sami sobě.

Do této sféry spadá samozřejmě i pomoc rodině. Rodina je tím nejdůležitějším, co máte, ale nejste tu od toho, abyste jí věnovali dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu.

Nenechte sebou manipulovat

Naučíte-li se říkat `ne`, vyřešíte tím hned několik problémů naráz. Ale bude vás to stát spoustu úsilí, přemáhání a každodenního tréninku. Když se to ale naučíte, jen si tím prospějete. Nejenže získáte volný čas, který můžete věnovat sami sobě nebo své práci, ale také budete vědět, že se nenecháváte využívat. Řeknete-li někomu `ne` a dotyčný se urazí, pak to znamená jediné – takový člověk vás skutečně jenom využívá. Kolega, který neakceptuje `ne`, vám nestojí za to, abyste si s ním dělali těžkou hlavu. A přítel nebo přítelkyně, která se naštve, když jemu nebo jí pomoc odepřete, není skutečný přítel / přítelkyně. Tak jednoduché to je.

Než proto příště kývnete na další prosbu o pomoc, položte si dvě důležité otázky a dobře si rozmyslete, co odpovíte:
1. Co budu mít z toho, když někomu pomohu? Budu z toho mít dobrý pocit, nebo to dělám jenom proto, abych měl/a klid?
2. Jak dlouho mi tato práce zabere času? Nebude to na úkor rodiny nebo důležité práce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru