Hosting neboli webhosting potřebujete pokaždé, když si zakládáte vlastní webové stránky, například blog nebo e-shop. Jenže existuje nespočet možností, kde si webhosting zařídit. Víte, jak si vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat?
Co to je?
Webhosting je pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. Ten, kdo vám server pronajímá, se nazývá poskytovatel webhostingu. Webhosting se vám hodí vždycky, když nemáte nebo nechcete mít vlastní sever.
Hlavní kritéria
Webhosting si můžete vybrat dle několika kritérií. Jedním z nich je pochopitelně cena. Ne vždy je ta nejlevnější varianta tou správnou. Navíc webhosting není nijak drahou záležitostí. Obvykle vás měsíční náklady vyjdou na několik stokorun. A ceny u jednotlivých poskytovatelů této služby se většinou liší jen v řádech desítek korun.
Dalším kritériem, které při výběru hraje roli, jsou recenze. Přečtěte si recenze od zákazníků, kteří službu od daného poskytovatele využívají. Recenze vám prozradí mnohé, například to, jak funguje telefonická či e-mailová podpora, jak funguje samotný webhosting a jestli má nějaké problémy. Dostupnost je také důležitá. Co to znamená? Dostupnost udává, jak často je webhosting dostupný, tedy jak často prochází údržbou nebo odstávkami. A jestli vás vůbec poskytovatel na odstávku včas upozorní.
Taktéž by vás měl zajímat prostor, který poskytovatel nabízí. Záleží tedy na tom, k čemu chcete místo na webu využívat, ale běžným uživatelům bohatě stačí 10 GB dat s tím, že si samozřejmě prostor mohou kdykoliv dokoupit. Důležitý je i prostor pro vaši e-mailovou poštu. Když budete mít příliš malé e-mailové schránky, budete neustále trávit čas promazáváním starších e-mailů. Zaměřte se i na přenos dat. Ten udává, jak rychle se vám bude web a jeho jednotlivé stránky načítat.
Redakční systém
Součástí webhostingu bývá i redakční systém. Ten by měl být jednoduchý, tedy uživatelsky přívětivý, abyste se v něm snadno zorientovali. Ne všichni poskytovatelé webhostingu ale redakční systémy nabízejí.
Pokud se budete chtít na něco zeptat nebo něco nebude fungovat, je velmi důležité, abyste mohli využít zákaznickou podporu. A jestliže neumíte anglicky, pak potřebujete podporu v českém jazyce. Zaměřte se i na to, jestli je podpora dostupná ve večerních hodinách a přes víkend. I to je velmi důležité.
Co dalšího můžete od svého poskytovatele webhostingu chtít?
Kvalitní webhostingoví poskytovatelé taktéž svým zákazníkům nabízejí provoz domény na https. To znamená, že je doména zřízena na zabezpečeném protokolu, který poskytuje bezpečnou komunikaci mezi návštěvníkem a samotnou webovou stránkou. Mezi taková například patří Wedos.
U některých poskytovatelů webhostingu se setkáte i s tím, že vám dají webhosting na zkušební dobu zcela zdarma, tak si ho budete moci prověřit v praxi a případně od služby odstoupit.