Víte, kdo nebo co je andělský investor?

Máte peněz na rozdávání a rádi byste je smysluplně investovali? Nebo naopak máte skvělý podnikatelský nápad, ale chybí vám peníze? Pak se nejprve seznamte s pojmem andělský investor nebo andělské investice.

Chystáte se založit si firmu, protože máte skvělý podnikatelský nápad? Chuť do práce, zdravé sebevědomí a odvaha udělat první krok je sice určitým předpokladem k úspěchu, ale pokud ještě nevíte, kde pro svůj podnikatelský záměr vezmete peníze, stále stojíte na místě. Možná ale máte spoustu peněz a chcete nějaký začínající zajímavý projekt finančně podpořit. V obou případech je dobré vědět, co jsou andělské investice a kdo je andělský investor.

Kdo to je?

Andělský investor je osoba, často ji také v byznys kruzích lidé označují za byznys anděla, který individuálně vlastní peníze investuje do rozjíždějících se firem s vysokou rizikovostí. Zároveň má ale tato firma obrovský potenciál růst. Andělský investor si často vybírá firmu z oboru, který velmi dobře zná. Do firmy, do níž své finance investuje, tak přináší vlastní know-how, kontakty i snahu aktivně se zapojit do chodu firmy. S tím ovšem zároveň ve firmě získává svůj podíl, rozhodovací právo a právo na zisk.

Kolik investovat?

Obvykle je doporučováno investovat maximálně jednu desetinu svých volných prostředků. Nikdy není dobré investovat všechno, protože se snadno může stát, že o všechno dotyčný investor přijde.

Ovšem i andělské investice s sebou přinášejí jistá úskalí spojená s riziky, která se týkají třech sfér: týmu, trpělivosti a valuace. Jednoho dne může nastat situace, kdy se lidé v týmu rozhádají, rozejdou se, někteří členové týmu se odstěhují nebo začnou řešit své osobní problémy. To vše může mít významný a hlavně negativní dopad na chod firmy. V ještě horším případě dochází k hádkám mezi investorem a zakladatelem nebo zakladateli firmy.

I trpělivost se pro mnohé stává kamenem úrazu. Nejenže investor musí na návrat své investice čekat několik let, nezřídka i deset a více, ale také je otázkou, o kolik se jeho investice zhodnotí. S trpělivostí se nerodíme, tu si pěstujeme, a kdo trpělivý není, neměl by se do investování vůbec pouštět.

Kde najít andělského investora?

Další palčivou otázkou je, kde se dá takový investor najít. Andělští investoři se sdružují například v investičních klubech, kde investují lidé dohromady. Proto je dobré zapátrat v domácích i zahraničních klubech. Ve spoustě zemí po celém světě také najdete nejrůznější národní asociace, které vás nasměrují tím správným směrem.

Abyste ale vůbec nějakého investora zaujali, je zapotřebí vytvořit skvělou prezentaci a postavit neprůstřelný tým lidí, a to nejlépe špiček ve svém oboru. Jen dobrým podnikatelským záměrem nejspíš andělského investora neoslovíte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru