Co je to provozní úvěr?

Přemýšlíte nad tím, že byste si sjednali provozní úvěr? Nebo nevíte, co to je a chcete se něco zajímavého dozvědět? V tom případě si řekneme, co provozní úvěr je, k čemu slouží a jak ho získat.

Provozní úvěr je takový úvěr, který slouží podnikatelům ke krátkodobému financování jejich podnikatelských potřeb, tedy provozních potřeb firmy, nebo jejich online podnikání. Hlavní výhodou takového úvěru je hlavně nízká administrativní zátěž a taktéž rychlost poskytnutí takového úvěru. Banka po vás ve většině případů nebude chtít doložení účelu úvěru a do jisté výše ani ručení.

K čemu úvěr slouží?

Nejčastěji ho využijete k financování nákupu materiálu a zboží, k úhradě pohledávek, pokrytí krátkodobých výkyvů v příjmech anebo na vybavení kanceláře, dílny, případně prodejny nebo showroomu a také na provoz e-shopu.

Provozní úvěr může pomoci především malým firmám, které na čas přišly o svou klientelu, nebo jim klientela ubývá. Dá se ovšem využít i v rámci překlenovacího období mezi vystavením faktury a její splatností.

Víte, jak provozní úvěr získáte?

Abyste provozní úvěr získali, musíte se vydat do banky, anebo do firmy, která se na poskytování provozního úvěru specializuje. Každá instituce má však pro poskytnutí úvěru své individuální podmínky. V první řadě si ovšem musíte sjednat schůzku se svým bankovním poradcem a doložit daňové přiznání za poslední rok nebo dva, záleží na podmínkách banky. Banka na základě daňového přiznání vyhodnotí vaše cashflow i to, jestli jste schopni provozní úvěr splácet.

Výhody a nevýhody

Mezi hlavní výhody provozního úvěru patří především to, že získané finanční prostředky můžete použít na jakýkoliv vámi zvolený účel. A přestože jde o úvěr krátkodobý, jeho splatnost si obvykle můžete prodloužit.

Dále si také můžete:
• zažádat o provozní úvěr v eurech
• zažádat o refinancování svého stávajícího úvěru s provozním charakterem
• sjednat si revolvingový či kontokorentní provozní úvěr

Provozní úvěr má ovšem také několik nevýhod, s nimiž je nutné počítat:
• platíte úroky z úvěru a taktéž za jeho zřízení a administraci
• u nebankovních institucí musíte počítat s velmi vysokým úrokem
• některé instituce neposkytují provozní úvěr podnikatelským nováčkům
• pokud nebudete platit včas, nevyhnete se placení pokuty z prodlení

Úvěr musíte splácet v předem dohodnutých intervalech a doba splatnosti se nejčastěji pohybuje do jednoho roku od první splátky. Nezřídka se ovšem stává, že se vám úvěr nepodaří do předem sjednané doby splatit. V tomto případě se nezapomeňte se svou bankou dohodnout na prodloužení splatnosti úvěru, tak se vyhnete případným pokutám.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru