Rizika přeshraničního podnikání na internetu

Chystáte své podnikání na internetu rozšířit i do zahraničí? Pak byste si nejprve měli přečíst o tom, co to vůbec obnáší a jaká rizika s sebou přeshraniční podnikání na internetu nese.

Osoba identifikovaná k dani

Pokud jakožto OSVČ poskytujete nebo chcete poskytovat služby či prodávat zboží do zahraničí, respektive do jiného členského státu Evropské unie, pak byste měli vědět, že se musíte stát takzvanou osobou identifikovanou k dani. Jestliže už tedy nejste plátci DPH. Osoba identifikovaná k dani nemá nárok na odpočet daně na vstupu, ale dostane své vlastní DIČ. Jakožto osoba identifikovaná k dani musíte vést evidenci veškerých výdajů, které se vztahují k daňovým povinnostem pro účely DPH. Zdaňovacím obdobní identifikované osoby je kalendářní měsíc, to znamená, že souhrnné hlášení musíte podávat vždy do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, v němž jste poskytli službu nebo prodali výrobek do jiného členského státu. Existují ovšem i výjimky, například když poskytujete služby osvobozené od daně nebo poskytujete službu osobě registrované k dani v jiném členském státě a dotyčný je povinen daň přiznat.

Problémem ale stále je, že lidé raději nakupují v tuzemských online obchodech, než aby využívali například zahraničních e-shopů. Naštěstí se ale tato situace rok od roku zlepšuje.

Co stát, to jiné podmínky

Dále také vezměte na vědomí, že od podzimu roku 2021 platí nový režim pro DPH, respektive nová legislativa pro prodej zboží v EU. Od této doby má povinnost odvádět DPH z prodeje a poskytování služeb online mnohem více podnikatelů (dodavatelů). Jakmile překročíte limit 10 000 euro za kalendářní rok, pak jste povinni přihlásit se k DPH ve všech zemích, v nichž prodáváte. Tento limit platí hromadně pro obrat z prodeje na dálku, tedy online, ve všech členských státech najedou. Každá země EU si ale stanovuje vlastní limit, například v Maďarsku platíte DPH už od obratu 7000 euro, v Německu je to 4000 euro.

Hosting platebního řešení

V neposlední řadě je také důležité vědět, že na svém e-shopu můžete využívat integrovanou platební bránu anebo takzvaný hosting platebního řešení. V případě, že si vyberete poskytovatele platebních služeb, pak je nutné platit poplatky z transakce. Ty představují paušální poplatek za transakci, případně určité procento z dané transakční částky. Tento transakční poplatek je možné účtovat zákazníkovi, ale musíte ho o tom předem informovat během placení. Nikdy také nesmíte zákazníkovi účtovat vyšší částku, než která je účtována vám. Zákazníkovi také nikdy nesmíte účtovat žádné poplatky spojené s poskytnutím základních informací ohledně jeho platebních transakcí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nákupní košík
Přejít nahoru